Home › Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Kupono apartamentu to zawiły cykl, który wymaga wiele wytrwałości i sprecyzowania konkretnego planu działania. Pozytywne przeprowadzenie zakupu jest związane z wieloma czynnikami, takimi jak czas i odpowiednie oszacowanie zasobów finansowych. Na co trzeba zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania i jak to wygląda po kolei?

Na początek do kupna swojego lokalu jest podjęcie decyzji, że chcemy mieć swoje własne, a nie wynajomwane. Rynek jest zasobny w przeróżne propozycje. Lokale mogą być z rynku pierwotnego lub wtórnego. Określając te podstawowe kryteria możemy zastanowić się co znajduje się w naszym zasięgu finansowym. Przed zakupem dobrze jest dysponować wkład własny lub starać się o pożyczkę. Z wkładem własnym możmey dostosować normę mieszkania do naszych finansowych dyspozycyjności. Pożyczka jaką dostaniemy zależy od tego jaki duży kredyt otrzymamy. Dobrym pomysłem jest porozumienie się z doradcą kredytowym, który doradzi i wyceni zdolność kredytową. Znając możliwości finansowe określi się jakiej wielkości mieszkanie można zakupić.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji czy szukamy mieszkania samodzielnie lub z pomocą biura nieruchomości. Jeśli nabywamy mieszkanie pierwszy raz, doradca może dać wiele drogocennych wskazówek. Znając regionalny rynek, sprawniej odnajdzie pasujące nam propozycje. Niemniej jednak taka usługa sporo kosztuje. Jednakże pośrednik pomoże w podpisywaniu umów i formalnościach związanych z kupnem. Dokonując zakupu na własną rękę powinno się zwrócić uwagę na informacji w gazetach czy Internecie. Powinno się sprawdzić czy mieszkanie nie jest prawnie obciążone.

Jeśli nie ma żadnych problemów, nabywca lokalu składa podpis na umowie przedwsstępnej. W tym czasie powinno się poświęcić chwilę na sprawdzenie propozycji kredytów w różnych bankach i staranie sie o kredyt. Wiedząc, że otrzyma się kredyt na mieszkanie, czas zatwierdzić umowę nabycia, która jest zatwierdzana w obecności notariusza. Po podpisaniu umowy powinno się przedstawić umowy w banku i zlecić zapłatę za mieszkanie sprzedającemu. Odbierając mieszkanie sporządza się opis zdawczo-odbiorczy dla określenia stanu mieszkania.